fbpx

Muratpaşa / Antalya

Etiler, Adnan Menderes Blv. No:61, 07010

+90 (546) 136 01 00

info@turuncudental.com

Pedodonti Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-12 yaş arası çocukların, dişlerinin sağlıklı olarak korunması ve tedavi edilmesiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Bu diş hekimliği dalı ile ilgili kişilere “pedodontist” denir. Diş hekimliği fakültelerinde, beş yıllık lisans eğitiminin tamamlanmasının ardından, “Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimleri”ne bağlı “Pedodonti Anabilim Dalı’ nda uzmanlık ya da doktora eğitimi almış diş hekimleri pedodontist ya da çocuk diş hekimi olabilmektedir.

Pedodonti Neden Önemlidir?

Diş hekimlerinden korkan bireylerin çoğunluğu, küçüklük dönemlerinde diş hekimleri ile kötü tecrübeler deneyimleyen çocuklardır. Pedodonti uzmanları, diğer diş hekimlerinden farklı olarak, çocuklarla iletişime geçmek üzere eğitim almışlardır.

Çocukluk çağında edinilen kötü tecrübeler, diş hekimi korkusunu oluşturmaktadır. Çocukların diş tedavilerini, alanında uzmanlaşmış hekimlerin yapması, kötü tecrübelerin önüne geçerek, rahat bir tedavi süreci sağlayacaktır. Çocuklarla hekimlerin, en baştan iyi bir iletişim kurması, uzun vadede diş tedavilerinin ve koruyucu işlemlerin kolaylıkla yapılmasına imkan tanımaktadır. Pedodontistin görevi, çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimini gözlemleyerek, diş hekimine alışmasını sağlamaktır.

Pedodontist Neler Yapar?

  • Pedodontist, çocuklarda diş tedavilerini oyuna çevirerek, dental fobi (diş hekimi korkusu) oluşmamasını sağlar.
  • Çürük risk grubunu belirleyerek, kişiye özgü koruyucu program düzenler.
  • Hem aileyi hem de çocuğu, ağız ve diş bakımı hakkında bilgilendirir.
  • Çocuğun, beslenme alışkanlıklarını düzenler.
  • Diş çürüğü oluşmadan, koruyucu uygulamaları düzenler ve uygular.
  • Süt ve daimi dişlerin restoratif ya da endodontik tedavilerini yapar.
  • Çocuğun, çene ve diş gelişimini takip eder.
  • Kötü ağız alışkanlıklarının durdurulması hakkında tedavi uygular. ( Tırnak yeme, parmak emme, kalem ısırma vs.)
  • Gerektiğinde, süt dişlerinin çekimini uygular.
  • Çocuk, dental bir travma yaşadıysa; bununla ilgili takip ve tedavileri yürütür.

Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda süt dişleri, birer rehber görevindedir. Kapladıkları alanı, kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişlerinin, erken çekilmesi bu doğal yer tutuculuk fonksiyonunu ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden, çocuklarda süt dişlerinin gelişimleri incelenmeli ve -çekilmesi gerekiyorsa- mutlaka zamanında müdahale edilmelidir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.