turuncu dental whatsapp

Diş İpi - Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Turuncu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Antalya

Diş İpi

Diş İpi

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı diş eti çizgisi ile dişlerin birbirine bakan yüzeylerindeki gıda atıklarını temizlemek için özel olarak üretilmiş iptir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipini doğru kullanmak için tavsiyelerimiz: Doğru kalınlıkta diş ipini, implantlarınızı temizlemek için mumsuz ve kalın diş ipi doğal dişleriniz temizlemek için ince diş ipini, tercih edin.

  Adım 1: Ellerinizi Yıkayın

  Ağız hijyeninizi sağlamak için diş ipi kullanmaya başlamadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

  Adım 2: Diş İpini Hazırlayın

  Diş ipinden yaklaşık 35-40 cm uzunluğunda bir parça kesin.

  Adım 3: Diş İpini Yavaşça Yerleştirin

  Diş ipini iki işaret parmağınıza dolayın ve yavaşça iki dişin arasına kaydırın. Diş aralarını diş ipi ile temizlerken, çevredeki diş eti dokusuna zarar vermemek, diş etini tahriş etmemek için çok nazik olun.

  Adım 4: Bir "C" Şekli Oluşturun

  Diş ipini diş etrafında kıvırın ve yavaşça yukarı ve aşağı hareket ettirin. Diş ipini aşağıya doğru zorlamamaya veya kırmamaya dikkat edin çünkü bu zararlı olabilir.

  Adım 5: Sonraki Boşluğa Geçin

  İlk dişi temizledikten sonra bir sonraki boşluğa geçin. Bakteri transferini önlemek için her yeni alan için parmağınıza doladığınız diş ipini kaydırın. Yeni ve kullanılmamış kısmı kullanın.

  Adım 6: Durulayın

  Diş ipi kullandıktan sonra, yerinden çıkan plak ve kalıntıları gidermek için ağzınızı su veya antimikrobiyal bir gargara ile durulayın. Kullanılmış diş ipini atın.

Diş İpi Kullanmazsak Ne Olur? Diş İpi Kullanımı Neden Önemlidir?

Ağız ve diş sağlığının korunması için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir. Diş araları da gıda atıklarından temizlenerek plak oluşumu önlenmelidir.

 • Diş aralarında kalan gıda atıkları ağız kokusuna neden olur.
 • Gıda atıkları dişlerin çürümesine diş kaybına neden olur.
 • Plaklar zaman içinde sertleşerek diş taşına neden olur.
 • Diş taşları ise evde kendi kendine temizlenemez. Kliniğimizde diş taşını temizletmelisiniz. Diş taşı uzun süre temizlenmediğin ilerleyerek yine diş kaybına neden olur.
 • Diş ipi kullanımı diş eti hastalıklarının önlenmesinde de oldukça etkilidir.

Yanlış Diş İpi Kullanımı Nedir?

Yanlış diş ipi kullanımı:

 • Diş iplerinin kalınlıklarında yanlış tercihte bulunulması (Diş ipi doğal dişler için ince, implantlar için kalın olmadır.)
 • Diş ipinin sert kullanılması ve dişlere, diş etlerine zarar verilmesi,
 • Diş ipinin kullanımı sırasında koparılması,
 • Aynı diş ipinin defalarca kullanılması,
 • Bir dişten ötekine geçerken temiz diş ipinin tercih edilmemesi,
 • Diş ipinin günde bir seferden az kullanılmasıdır.

Diş İpi Diş Etine Zarar Verir Mi?

Diş ipi kullanmak, dişleriniz ve diş etleriniz için çok faydalıdır. Zira diş ipi elektronik diş fırçalarının dahi ulaşamadığı yerlere ulaşarak dişlerinizin temizlenmesini sağlar.

Bir Diş İpi Kaç Kez Kullanılır?

Diş ipleri tek kullanımlıktır. Diş ipinin yıkanıp tekrar tekrar kullanılması durumu ağızdan uzaklaştırılan bakterilerin çoğalmasına ağza yeniden bulaştırılmasına neden olur. Bu da ağız ve diş sağlığını korumaya çalışırken yanlış diş ipi kullanımı nedeniyle pek çok sorunun yaşanması anlamına gelir.

Diş İpi Haftada Kaç Kez Kullanılır?

Diş ipi haftalık değil her gün bir kez olacak şekilde kullanılmalıdır. Diş plaklarının 12 saatte oluştuğu düşünüldüğünde 24 saatte bir diş ipi kullanımı diş taşı, diş çürümesi, diş eti hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığı önleyecektir.