turuncu dental whatsapp

Vidalı Sistem İmplant Diş İle Yapıştırma Sistem İmplant Diş (Yapıştırma Simantasyon İmplant )
Arasındaki Fark Nedir?

Turuncu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Antalya

turuncu dental vidalı diş

İmplant diş tedavisi yapılırken çeneye yerleştirilen implant vidasının üstüne konumlandırılacak implant diş için iki temel yöntem kullanılır.

İmplant çene kemiği ile kaynaştıktan sonra diş ölçüsü alınır. Alınan ölçüye göre diş tacı hazırlanır. İmplant dişin konumlandırılması ve sabitlenmesi için kullanılan ilk ve geleneksel yöntem yapıştırma yöntemidir.

İmplantta Yapıştırma Yöntemi: Bu yöntemde çene kemiği içindeki ana implant gövdesi üstüne dişin konumlandırılacağı ikinci parça (abutment) yerleştirilir.  Bu ikinci parçanın (abutmentin) üstüne de diş özel diş yapıştırıcıları ile yapıştırılarak sabitlenir. Bu sayede yapay diş kökü, diş tacı ve diş tacının konumlandırıldığı abutment olmak üzere 3 parçadan oluşan implant diş tamamlanmış olur. Bu sistem kaplama diş yapılırken küçültülen doğal diş üzerine kaplamanın yapıştırılmasından esinlenerek uygulanmıştır. Bu yönteme implant dişe yapıştırma simantasyon implant da denilmektedir.

Yapıştırma ile yapılan implant tedavilerinde diş etrafından taşan yapıştırıcı, diş eti dokusuna zarar verebilmekte çeşitli komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu sistemin bir takım dezavantajları olması nedeniyle yapıştırma yöntemi artık çok sık kullanılmamaktadır.

İmplantta Vidalı Sistem: Vidalı sistem ile yapılan implant tedavisinde yapay diş kökü üstüne ağız içinde görünen diş vidalanarak sabitlenir. Bu implant sistemi 3 parçadan değil 2 parçadan oluşur. Bu sayede vidalı dişin dayanıklılığı artar. Bu sistemin bir diğer avantajı dişe müdahale gereken bir durum oluştuğunda vidanın çevrilerek dişin çıkartılabilmesidir. Gerekli müdahalenin ardından diş yeniden yerine takılır. Vidalı sistem implant dişte diş eti ile ilgili bir soruna müdahale etmek de kolaydır.

Bu aşamada hastaların aklına bir soru daha takılmaktadır. O zaman “Vidasız implant nedir?”.

Vidasız implant nedir? 

İmplant bilindiği gibi çene kemiğine açılan bir oyuk içine titanyum malzemeden yapılmış vida şeklindeki yapay diş kökünün yerleştirilmesi, vidalanması ve bunun üstüne dişin sabitlenmesi işlemidir. Vidasız implant tedavisinde ise yine çene kemiğine bir oyuk açılır. Titanyum implant malzemesi açılan oyuğa yerleştirilir fakat çeneye vidalanmaz. Bu yöntemin avantajı: İmplant vidalı olmadığı için zamanla bir gevşeme olmaz ve protez dişler de oynama görülmez.

İmplant tedavisi hakkında detaylı bilgi edinmek için size dental implant, ya da all on 4, all on 6 sayfalarımızı okumanızı tavsiye ederiz.