turuncu dental whatsapp

Antalya İmplant, Tam Ağız implantı Nedir? İmplant Fiyatları Ne kadar?

Turuncu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Antalya

İmplant Nedir? Antalya

İmplant, eksik bir diş veya dişlerin restorasyonunu destekleyen, çene kemiği kaybını önlemeye veya durdurmaya yardım eden aynı zamanda diş kökünün yerini alan ve genellikle titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. Vidalı diş, diş kaybı yaşayan kişinin çiğneme yetisini veya dişin görünüşünü eski haline getirmek için çeneye cerrahi olarak uygulanan bir işlemdir. İmplantlar, kendi dişlerinize uygun biçimde yapılan sabit (kalıcı) veya çıkarılabilir yedek dişler için güçlü bir temeldir.

dental implant nedir

Diş kaybına uğrayan kişiler kendini özgüvende hissedemediği için özgürce gülümseyemez ve hatta rahatça konuşamazlar. Kişide bu kayıptan dolayı yemek yenirken veya herhangi bir şey içilirken ısırma problemi dahi ortaya çıkabilir. Tüm bu problemlerin çözümü için implant iyi bir alternatif olabilir. İmplant diş aynı zamanda çene kemiğini koruyup uyararak kemik kaybını önlerken yüzün biçimini korumasına yardımcı olur. İşlem yapılıp belirli bir süre geçtikten sonra implant doğal diş köküne en iyi alternatif haline gelir.

Diş Kayıplarının Nedenleri Nelerdir?

Diş implant tedavisi kişilerdeki diş kayıplarından dolayı tercih edilmektedir. Dişlerin kayıp nedenleri şunlardır:

 • Dişlerin çürümesi nedeniyle kayıplar
 • Diş kökü kanal yetersizliği
 • Diş eti hastalıkları(Periodontal)
 • Dişlere dışarıdan gelen darbeler nedeniyle oluşan yaralanmalar(Ağız travması)
 • Dişlerde meydana gelen yoğun aşınma ve yıpranma
 • Doğuştan olan sorunlar (Konjenital kusurlar)

Hangi Durumlarda İmplant Tedavisi İşlemine Başvurulabilir?

 • Diş kayıplarınız varsa
 • Diş çürükleriniz oluşmuşsa
 • Çene kemiğiniz zayıflamış ve erimeye başlamışsa
 • Çene bölgesinin son bölgesindeki dişleriniz yok olduğundan kuron ve köprü gibi sabit protez yapılamadığında
 • Seçenek olarak protez diş kullanımı benimsenmemişse, implant diş tedavisine başvurulabilir.

Diş İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada birçok firma implant diş ve/veya bunların diğer tamamlayıcı parçalarını üretimini gerçekleştirmektedir. Diş hekimi, hastaya en uygun tedaviyi belirleyerek uygulamak için bu materyallerden birini seçerek uygulayacaktır. Genellikle yerleştirme için uygulanacak usul ve esaslara göre belirlenen diş ımplant sınıflandırması 2’ye ayrılır. Bunlar:

 1. İki Aşamalı İmplantlar:Birinci aşamada cerrahi işlem ile vidalı diş çeneye yerleştirilir ve diş eti dokusu dikiş ile kapatılır. İyileşme gerçekleşip birkaç ay geçince, abutment ve geçici restorasyon takmak için küçük bir ameliyat daha gerçekleştirilir.
 2. Endosteal (Endosseous) İmplantlar: Bu tip implantlar iki aşamalı implant işlemlerinde en çok uygulananlardandır. Vida tiplerini (dişli), silindir tiplerini (pürüzsüz) veya kanatlı tiplerini barındıran endosteal implantlar, köprü ve takma dişlere iyi bir alternatiftir.
 3. Tek Aşamalı Diş İmplantları: Tek aşamalı bir işlemi kapsayan diş implant sistemidir. Bu işlemde daha uzun bir implant diş, cerrahi bir operasyonla diş eti dokusu ile en üst seviyede olacak şekilde çene kemiğine yerleştirilir. Yerleştirme işleminin arkasından diş eti dokusu dikilir. İmplant iyileşme başlığı görünür durumdadır. Operasyondan birkaç ay geçtikten sonra başı açığa çıkarmak için ameliyata gerek kalmadan implant üzerine gelen dişler ile vidanın birbirine bağlanmasını sağlayan ara parça konumundaki abutment ve geçici protezler takılabilir.
 4. Subperiostal İmplantlar:Yetersiz kemik yüksekliği olan veya çene kemiği yeterince gelişmemiş olan hastalarda protezlerin yerinde sabit durabilmesi için uygulanan bir implant sistemidir. Kullanımı çok sık olmayan bir yöntemdir. Subperiostal implant, ortopedik bir operasyonla kalçadan bir kemik dokusu alınmasına gerek olmayan bir yöntemdir. Subperiostal, kişiye özel uygulanan bir implant yöntemi olup bu yöntemde dijital diş hekimliği uygulamaları kullanılmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

implant antalya

Diş implant tedavisi sürecindeki ilk adım, kişiye özel bir tedavi plan ve programının belirlenmesidir. Plan, hastanın özel gereksinimlerine göre ağız cerrahisi ve restoratif diş hekimliği alanında uzman hekimlerden tarafından yapılmaktadır. İmplant diş tedavisi genellikle lokal anestezi altında hasta tam uyutulmadan uygulanmaktadır. İmplant diş yerleştirme işlemi cerrahi bir operasyon olsa da diş çekiminden daha konforlu bir uygulamadır.

Operasyon öncesinde uzman diş hekimi tarafından ön muayene yapılır. Çene kemiği bölgesinin ve diğer dişlerin röntgeni çekilir.Ağız içi ölçümleri yapay zeka teknolojileri kullanılan cihazlar ile yapılır. Daha sonra genellikle titanyumdan yapılmış küçük bir post olan diş kökü implantı, kaybedilmiş eksik dişin kemik yuvasına yerleştirilir. Zamanla çene kemiği iyileşir ve implantın etrafında büyüyerek onu çeneye sabitler.

Çene kemiğine bağlanan ve orada sabitlenen implant üzerine yeni takılacak dişi tutması için ara bağlantı parçası (abutment) takılır. Diş hekimi tarafından yeni yerleştirilecek dişler için ölçü alınır ve çeneye uygun yeni bir model düzenlenir. Bu işlemden sonra yedek diş artık bölgeye takılabilir. Yitirilen dişlerin yerine yerleştirilen implant üzerine ayrı ayrı kron yerine, bazı hastalarda takıp çıkarılabilen dişleri tutan ve destekleyen ataşmanlar koyulabilir.

İmplant diş tedavisinden sonra yedek dişler uygulayıcı diş hekiminiz tarafından doğal dişlerinizin görünüme en yakın şekilde düzenlenecektir. Yedek dişlerinizin işlevi ve his durumu da doğal dişleriniz gibi olacaktır.

Diş implant tedavisi neden tercih edilir?

İmplant tedavisi yapılan hastalarda kayıp dişlerin yerine yerleştirilen protez dişler klasik tedavi yöntemlerinden olan protezlerden daha fazla doğal görünüm sağlar. Tedavi edilen hasta doğal bir gülümseme elde edeceği gibi aynı zamanda estetik bir görünüm kazanır, rahat bir şekilde konuşabilir.

Diş implant uygulamasında diş kökü uygulaması yapılmakta olup geleneksel protez tedavisinde bu uygulama yapılmadığından işlemin üzerinden zaman geçtikçe çene kemiği bölgesi üzerine ağırlık binebileceğinden çene kemiğinde sorun çıkabilir. Fakat implant tedavisinde, yerleştirilen implant, yeme içme işlevi yerine getirilirken oluşan basıncı karşılarken çene kemiğini de bu basıncın olumsuz etkisine karşı korur.

Diş implant tedavisi çeşitleri nelerdir?

Uzman diş hekimleri tarafından yapılacak tedavilerde hastalar hiç acı duymadan rahatça gülümseyebileceği dişlere kavuşabilirler. Diş hekiminizin sizin için tercih edebileceği 4 adet diş implant tedavisi yöntemi mevcuttur.

 • Hemen implant da denilen ve bir gün içinde yapılan implant tedavisi çeşididir. Diş çekimi ile implant tedavisi aynı gün ve tek seansta yapılır. Bu tip implant tedavisinde kesi işlemi ve dikiş olmadığından tedavinin konforu ve pratikliği tercih edilen bir yöntem olmasını sağlar. Hasta tedavinin hemen arkasından günlük hayatına dönebilir.
 • Dikişsiz implant tekniği olarak adlandırılan flapness tekniğinde kapalı yöntemle işlem yapılır. Kesi ve dikiş olmadan operasyon gerçekleştirilir. Dikişsiz implant tekniğinde, işlem yapılacak çene bölgesinde punch denilen bir aletle implantın yerleştirileceği bir yuva açılır. Açılan yuvadan implantlı diş bölgeye yerleştirilir. Yine bu teknikte de cerrahi bir işlem yapılmadığından tedavinin ardından işleme yönelik bir yan etki görülmesi mümkün değildir.
 • kaliteli implant antalya
 • Genelde arka dişler için tercih edilen kısa implant uygulaması da denilen mini implant tekniğinde bölgenin durumu nedeniyle diş çekimi kaynaklı olarak çenede kemik erimesinin olduğu ve kemik yüksekliğin azaldığı durumlarda kemik ilavesi yapmak gerekli olabilir. Eğer bu durumdan kaçınmak isteniliyorsa kısa implantların kullanıldığı mini implant tekniği iyi bir alternatiftir.
 • Tam diş kaybı yaşayan hastalara belirli açılarla yerleştirilen 4 tane diş implant uygulamasını içeren All On Four İmplant Tekniğinde implantlar yerleştirildikten hemen sonra diş protezleri sabitlenerek operasyon tamamlanır. All on 4 tekniğine ayrıntılı olarak ayrıca değinilecektir.
 • Klasik cerrahi tekniği ise sık kullanılan bir implant uygulamasıdır. İşlem yapılacak bölgeye kesi açılır ve implantlı diş çene kemiğine yerleştirilir. Ardından dikiş atılarak bölge kapatılır. İyileşme gerçekleştikten sonra dikişler alınır ve kalıcı diş yerleştirilir.

Diş İmplantı Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Diş implant tedavisi, çoğunlukla iyileşme aşamasını da içeren bir prosedür gerektirir. Birden çok aşamaları olan implant tedavisi ayaktan cerrahi işlemi olarak kabul edilir. Ayrıntısı aşağıda açıklanacak olup kısaca ve genel olarak implant yapımı aşamalarına bir göz gezdirecek olursak;

 • Hasarlanmış dişin çıkarılması ve gerekli hazırlıklar.
 • Gerekiyorsa çene kemiğinin aşılanarak hazırlanması.
 • İmplant yerleştirme işleminin yapılması.
 • Çene kemiğinin iyileşerek implantla uyumlu hale gelmesi.
 • Yardımcı ara malzeme olarak abutment yerleştirilmesi.
 • Son olarak yapay diş yerleştirme.

İmplant tedavisi bazı aşamaların tedavinin şekline göre birleştirildiği uzun bir süreç alır. Tüm süreç baştan sona aylar alabilir. Buradaki uzun sürenin çoğunu kalıcı dişin takılması için geçmesi gereken iyileşme süreci alır. İmplant tedavisi sürecinde başlangıçta;

 • Ön muayene ile hastanın genel sağlık durumu incelenir.
 • Hastanın kemik yapısına bakmak için röntgen ve gerekirse 3 boyutlu tomografi çekilir.
 • Hastaya tedavinin nasıl, ne şekilde ve hangi malzemeler kullanılarak yapılacağı konusunda bilgi verilir.
 • Hasta lokal anestezi ile uyuşturulur.
 • İşlemin yapılacağı bölge temizlenerek implant için hazır duruma getirilir.
 • Hasarlı diş çekimi yapılır. Aynı anda implant yerleştirilecekse işlem gerçekleştirilir.
 • Çene bölgesine kesi açılır ve implant, punch adı verilen bir matkapla açılan yuvaya yerleştirilir.
 • Diş etiyle kesi yapılan bölge kapatılır ve dikiş atılır.
 • Oluşan boşluk geçici protezle doldurulur.

Bir sonraki bölümde; iyileşme aşaması gerçekleşmektedir. Zamanla çene kemiği ile implant birbirine tam uyumlu hale gelir. 2-6 ay arasındaki bir sürede kemiğin kaynaması ve büyümesi gerçekleşir. Bu işlem sırasında çene kemiği diş implantının yüzeyine doğru büyür ve birleşir. Bu süreç sonunda, tıpkı köklerin doğal dişleriniz için yaptığı gibi, takılacak yapay diş içinde sağlam bir zemin oluşmuş olur.

Üçüncü aşamada; abutmentin yerleştirilmesi işlemi yapılır. Çene kemiği implantı tamamen kabul ettiğinde (Osseointegrasyon), yardımcı parça olarak abutmenti - tacın sonunda bağlanacağı parçayı - yerleştirmek için cerrahi operasyon gerekebilir. Lokal anestezi altında işlem yapılır.

Abutmenti yerleştirmek için:

 • İmplantın ortaya çıkarılması gerekmekte olup bunun için ağız cerrahı kesi yaparak diş etini açar.
 • İmplantlı diş üzerine abutment takılır.
 • Zamanla abumentin etrafını diş eti kapatırken üzerini kapatamaz.

Bazı durumlarda, ek olarak cerrahi işleme gerek olmayan bir uygulamada post implante edildiğinde, abutment dental implant metal postuna takılır. Bu işlemin olumsuz etkisi abutment diş eti çizgisini geçtiği için ağız açıldığında görünmesidir. Diş hekimi tarafından diş protezi tamamlanana kadar bu görüntü devam edecektir. İyileşme sürecinde bu görüntünün olmasını istemeyen hastalar abutmentin ayrı bir prosedürde yapılmasını talep eder.

İmplant Fiyatları Ne kadar? antalya

Son aşamada; diş etleriniz iyileşince diş hekimi tarafından gerçekçi bir yapay diş yapmak için ölçü alınır. Bu ölçü yapay dişlerin (kuron) yapılması için kullanılır. Kuronun yerleştirilmesi için çene kemiğinin tamamen iyileşmesi beklenir. Uzman diş hekiminizle birlikte yapay dişinizin nasıl olacağına karar verebilirsiniz. Seçenekleriniz arasında çıkarılabilir, sabit veya her ikisinin bir kombinasyonu olan yapay dişler mevcuttur.

Çıkarılabilir Yapay Diş Nedir?

Genellikle hareketli protezlere benzeyen bu cins yapay dişler kısmi veya tam protez şeklinde olabilir. Yapay beyaz dişler pembe plastik sakızla kaplıdır. Diş implant, yardımcı parçaya (abutment) bağlı olan metal malzemeye sabitlenmiştir. Yapay diş tamir ve bakım için kolaylıkla çıkarılabilir.

Sabit Yapay Diş Nedir?

Bu tip yapay diş kalıcı olarak vidalanabileceği gibi bireysel bir implant yardımcı parçaya (abutmentine) yapıştırılabilir. Yapay diş temizlik, bakım, uyku sırasında kolayca çıkarılamaz. Genellikle her taç kendi diş implantına yerleştirilir. Ayrıca implantlar dayanıklı olduğu için birbirine köprülenerek birden fazla dişin tek implantla değiştirilmesi mümkündür.

All-On-Four Tedavisi Nedir? All-On-4 Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

İnsanlarda diş yitimi veya kaybı, birden fazla etkene bağlı olarak meydana gelebilen ve insanları rahatsız eden bir durumdur. Diş kaybı kaza sonucu oluşabileceği gibi darbe ve ileri seviyede kötü diş çürüğü ya da diğer ağız sağlığı problemlerinden kaynaklanır. Nedeni ne olursa olsun diş kaybı yaşayan insanların ağzının tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için biraz uğraşmak gereklidir. Bu tür problemlerin çözümü için en iyi alternatiflerden biri, All-on-4 olarak bilinen bir prosedürdür. All-on-4, birden fazla diş eksikliği problemi olan durumlarda sorunu çözmek ve kişinin ağzına tüm fonksiyonunu geri vermek amacıyla yapılan tedavidir.

Geleneksel implantlar gibi titanyum vidanın kullanıldığı All-on-4 tekniğinde implantların belirli bir ölçü ile ağız içine konumlandırılmaları onu farklı kılan en büyük özelliğidir. All-on-4 uygulamasında 4 adet implant kullanılarak tedavi yapılır. Bu implantlardan ikisi ağzın ön kısmında kemiğin en kalın olduğu yere konurken, diğer 2 implant çene kemiğinin arka bölümüne yerleştirilir. Açılı olarak yerleştirilen implantların uzman diş hekimi tarafından uygun pozisyonda olup olmadığı kontrol edilir. All-on-four uygulaması yapılıp 4 implant konumlandırıldıktan sonra üzerlerine kuron veya köprü işlemi yapılır. Hastaya iyileşme süresi boyunca geçici protezler takılabilir. Kalıcı yapay dişler ise ortalama 3 aylık bir iyileşme süresinin sonunda yerleştirilir.

All-on-4 Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • All-on-four tedavisi diğer yöntemlere göre daha kısa sürede sonuç verir.
 • All-on-4 tedavisi sonrası yerleştirilen yapay dişler uzun süre işlevini yerine getirir.
 • Kişi dişlerinin tamamını yitirmişse onun için all-on-four tedavisi başka implant yöntemlerine göre daha az maliyetlidir.
 • Açılı olarak yerleştirilen implantlar çene kemiği kalitesi yüksek olan bölümlerden desteklenir. Ağzımızın anatomik yapısına herhangi bir zararı yoktur.

All on Four Tedavisinin Farkları Nelerdir?

 • Yaygın olan geleneksel protezler diş etlerinin üzerine oturtularak uygulanır. Bu tip uygulamaların birçok dezavantajları vardır. Bunlardan birisi mesela protez yapıştırıcılar çok çabuk gevşerler ve diş etlerinden sizi zor duruma düşürecek şekilde ayrılabilirler. Yapıştırıcının kalitesi ve sağlamlığına bağlı olarak yeme içme kalitenizde etkilenir. Bazen en çok yemek istediğiniz yiyeceklerin bile tadını çıkararak yiyemezsiniz.
 • Ayrıca geleneksel protezler sadece diş eti üzerine oturularak yapıldığından ve çenede diş olmadığından kemik yoğunluğu kaybı yaşatabilir. Eğer çenede diş varsa yemek yerken ve diğer ağız hareketleri esnasında kemiğe baskı uygulayarak kemiğin büyümesini uyarıcı etki yapar. Böylece çene kemiğinin yoğunluğunu da artırır. Diş kaybı mevcutsa bu basınç yapılamaz ve çene kemiği kuvvetini yitirir.
 • Fakat all-on-four diş implant çözümünde ise implant direk olarak çene kemiği bölgesine yerleştirildiğinden yapıştırma sorunları bu yöntemde asla görülmez. Kemik yoğunlu kaybı yaşanmaması ve çene kemiğinin gücünü koruması için normal dişler gibi kemikte uyarım sağlarlar. İmplant sağlam bir zemin oluşturduğundan yapay dişler de sağlam bir konum elde eder. Bu özellikte hastanın yeme içme konforunu artırır.

Antalya İmplant Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

İmplant tedavisinin ne kadar sürede tamamlanacağını belirleyen birden fazla etken bulunmaktadır. Hastanın ağız ve diş sağlığı, çene bölgesi kemik genişliği, kemik grefti veya sinüs yükseltmesinin yapılıp yapılmayacağı, işlem yapılacak diş sayısı, diş etlerinin durumu, diş çekilecekse kaç adet çekim yapılacağı, vidalı diş işleminin diş çekim işlemine göre ne zaman yapılacağı gibi etkenler tedavinin ne kadar sürede biteceğini belirleyen unsurlardır. Tek diş implant uygulaması 15-20 dakika kadar bir süreyi gerektirmektedir. Aynı zamanda vidalı diş takıldıktan sonra diş ve çenenin tam uyum sağlaması için beklenilmesi gereken yaklaşık 2-6 aylık süre sonunda implant üzerine protez uygulanması yapılabilir.

Birden fazla faktör vidalı diş fiyatları belirlenirken etkilidir. İmplant fiyatları tespit edilirken uzman diş doktorunun tecrübesi ve elde ettiği başarılar, takılacak implant markası, model ve kalitesi, yerleştirilecek implant adeti, uygulanacak teknik önem taşımaktadır. İmplant fiyatlari belirlenirken etkili olan unsurları aşağıdaki gibi sayabiliriz:

 • Uzman diş doktorunuzun tecrübesi ve elde ettiği başarıları
 • Eğer gerekli ise kemik seviyesini yükseltecek cerrahi müdahale
 • Diş köküne yerleştirilecek implantın kalitesi, markası ve modeli
 • Uygulaması yapılacak implant adeti
 • Vidalı diş üzerine koyulacak malzemelerin markası, kalitesi ve sağlamlığı
 • Yerli malzeme mi ithal malzeme mi kullanıldığı
 • Ödemenin hangi şekilde yapılacağı (nakit ya da taksitli ödeme şekilleri)

Bu etkenler implant fiyatları belirleme de yardımcı olsa da en güncel diş implant fiyatları en doğru şekilde uzman diş hekimiz tarafından belirlenebilir.

 • Tek diş veya birden fazla diş kırığı veya diş eksiği olanlar
 • Çene kemiği gelişimini tamamlamış 18 yaşını aşmış bireyler
 • Diş eti sağlığı yerinde ve yeterli çene kemiği genişliğine sahip olan kişiler
 • Çene kemiği iyileşirken olumsuzluk oluşturacak sağlık sorunu bulunmayanlar
 • Tercihi takma diş olmayanlar, takma diş kullanamayacak olan kişiler
 • Sigara ve tütün mamülleri içmeyenler,
 • Düzenli bir seyir izleyen diyabet hastaları
 • Kemik erimesi olmayan hastalar
 • Tedavi süreci uzun olacağından bu sürece kendini hazır hisseden hastalar, diş implant tedavisi için iyi bir adaydır.

Ayrıca hastanın genel sağlığı ve ağız sağlığının iyi olması aynı zamanda diş eti hastalığı içermeyen sağlıklı diş eti dokularına sahip bulunması gerekir.

 • Aşırı sigara içen kişiler: Enfeksiyon riskini artıran sigara kullanımı bakteri oluşuma sebep olduğu için hastanın tedavi başlamadan en az 2 hafta önce sigara kullanımını bırakması ve işlemden sonrada en az 30 gün sigara içmemesi gerekmektedir.
 • İleri derecede diş kökü erimesi (rezorbsiyon) olup ileri yaşının ve sağlık durumunun kemik transferine engel teşkil ettiği hastalar
 • Bifosfanat grubu ilaç kullanmak zorunda olan Osteoporoz ( kemik erimesi) hastaları
 • Uzun süre kortizon tedavisi olmuş veya hali hazırda tedavisi devam edenler
 • Kemik gelişimini tamamlamamış olan hastalar
 • Gebelik sürecindeki kişiler
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlısı kişiler
 • Baş ve boyun kısmından radyoterapi görmüş hastalar
 • Bazı bağ dokusu hastalıkları olan kişiler
 • Kontrol altına alınamamış şeker hastalığı olanlar
 • Kontrol altında tutulamayan kalp rahatsızlığı olan hastalar
 • Kontrol edilemeyen yüksek tansiyon hastaları (Yüksek tansiyonu olan hastalar ağrı ve stres riski olan durumlardan kaçınmalıdır ve bu gibi durumlarda hastada kalp yetmezliği, nadiren felç, aşırı kanama meydana gelebilir. )
 • Kan pıhtılaşması sorunları olan kişiler

Ancak doktor muayenesi sonucunda herhangi bir sıkıntı olmayacağı tespit edildiğinde ve gözetim altında implant tedavisi yaptırabilirler.

 • İmplant tedavisi öncesi planlama çok önemlidir. Tedavi birkaç aşamayı kapsamaktadır. O nedenle de hastanın gündelik yaşama hızlı bir şekilde dönebilmesi, aksaklıklar olması durumunda ne yapılması gerektiği planlamanın içinde olması gerekir. Planlama, hasta ve hekim tarafından uygulamanın tüm aşamaları değerlendirilerek yapılmalıdır.
 • Diş hekimi tarafından hastanın tıbbi öyküsü araştırılmadır. Gerekirse hastaya tahlil ve tetkik yapılabilir.
 • İmplant tedavisi sürecine başlamadan önce ağız hijyenine dikkat edilmeli ve ağız ve diş sağlığını kötü etkileyecek olan zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Diş hekiminiz tarafından ayrıca;

 • Ağız hijyeni için bakteri karşıtı gargara kullanılması
 • Gerekli ise tedbir için antibiyotik alımı
 • Cerrahi müdahale lokal anestezi altında yapılacaksa kahvaltının iyi bir şekilde yapılması
 • Genel anestezi altında bir operasyon yapılacaksa ameliyat öncesi en az 6 saat aç kalınması istenilebilir.
 • Diğer tedavi şekillerinde olduğu gibi özellikle diş hekiminizin tavsiye ve talimatlarına mutlaka uymanız gerekmektedir.
 • İmplant tedavisi ardından oluşabilecek akıntı şeklindeki kanamaların durdurulabilmesi için ağız içine konulan tamponlar en az 30 dakika içeride tutulmalıdır.
 • Oluşan kanamaların artmaması için güçlü şekildeki tükürmelere, yarayı tahriş edecek hareketlere, tedaviyi olumsuz etkileyecek uzun süreli konuşmalara dikkat etmek gereklidir.
 • İmplant diş tedavisi sonrasındaki aşamada iyileşmeyi olumsuz etkileyecek sigara ve alkol kullanımına bir süre devam edilmemelidir.
 • Ağız ve diş bakımı ve yine hijyeni çok dikkat edilmesi gereken bir konu olup implantlı diş üzerinde diş fırçası kullanılmamalı fakat diğer dişlerimiz normal şekilde fırçalanmaya devam edilmelidir.
 • Tedavi nedeniyle oluşma ihtimali olan morluk ve ödemlerin hafifletilmesi için 10 dakika aralarla buz veya soğuk havlu uygulaması yapılabilir.
 • Diş hekiminiz tarafından implant tedavisi sonrası alınması önerilen ilaçlar talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır.
 • İmplant diş tedavisi ardından yaklaşık 2 saat boyunca hiçbir şey yenilip içilmemeli ayrıca en az 1 hafta boyunca da aşırı sıcak ve soğuk gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bir müddet sert yapıdaki yiyecekler tüketilmemelidir. Diş hekimi tarafından belirlenen sürede normal beslenmeye geçiş yapılabilir.
 • Diş hekimi tarafından planlanan kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diş implant tedavisi yaptıran çoğu hasta prosedürde çok az bir rahatsızlık hissedildiğini belirtmektedir. Diş çekilmesi işlemine göre daha kolay olan implant tedavisi esnasında lokal anestezi uygulandığından ağrı hisside az olmaktadır. Anestezi etkisi azalmaya başladığında kişinin ağrıya karşı duyarlılığına bağlı olarak hissedeceği ağrının şiddeti farklılık gösterebilir. Tedavi sonrası ortaya çıkan ağrılar ortalama 1 haftalık bir süre sonunda geçecektir. Hafif ağrılar reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilecek ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. İmplant tedavisi sırasında birden çok cerrahi işlem yapılmışsa doktorunuz tarafından güçlü ağrı kesicilerle beraber antibiyotik ve ağız bakım gargarası kullanılması önerilebilir.

 • İmplant tedavisi sonrası iyileşmenin hızlı olabilmesi ve tedavinin başarısının uzun süre devam edebilmesi birden çok faktöre bağlıdır. Genel olarak yapılması gereken ağız ve diş bakımı ve temizliğine tedavi sonrasında daha çok önem verilmelidir. Yapay dişlerin fırçalanması ve diş ipi yardımıyla temizliğinin yapılması da önem arz eden bir durumdur. Ağız bakımı yapmak için özel tasarlanmış diş fırçaları kullanılabilir.
 • Diş hekiminize düzenli kontrollerinizin yaptırılması önemlidir.
 • Aşırı sert gıdaların tüketilmesi, çiğneme ve kırma nedeniyle oluşacak zararlardan dolayı, kaçınılması gereken bir durumdur.
 • Sigara ve tütün mamullerinin içilmesinden, asitli ve kafeinli ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Diş implant tedavisi sonrası, tedavinin tek aşamalı veya birden fazla aşamalı olmasına bakmadan hastalarda bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlar genel olarak şunlardır:

 • Hastanın yüz bölgesinde ve diş etlerinde şişme
 • Deride ve diş etlerinde morarma
 • Tedavi uygulanan implant bölgesinde ağrı
 • Akıntı şeklinde hafif kanama

İmplant yapımı sonrasında belirli bir zaman geçmesine rağmen şişlik, morluk ve kanama gibi problemler daha da kötüleşirse ağız cerrahınızla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Tedavi sonrasında implant dişler ne kadar çok korunursa, bakım ve temizliğine ne kadar çok dikkat edilirse ömrü de o kadar uzamış olur. Kişinin çene kemiği sağlığı ve diğer etkenlere bağlı olarak implantlarını sorunsuz bir şekilde 20-30 yıl kullanabileceği öngörülür.

Diş implant tedavisi başarı düzeyi tedavi sonrasındaki önlemlere uyulup uyulmadığı, diş hekiminin tecrübesi ve implantların çenenin hangi bölgesine yerleştirildiği gibi sebeplere bağlı olarak %98'e kadar çıkabilmektedir.

Vidalı diş tedavisinin birçok avantajı bulunmaktadır. Genel olarak bilinen avantajları şunlardır:

 • Tedavinin diğer tedavilere kıyasla başarı oranı yüksek olup başarı seviyesi %98 oranındadır.
 • Diş eti hastalığı, darbe sonucu diş yaralanması, çürüme gibi nedenlerle ortaya çıkan tek diş kayıpları ile birden çok diş kayıplarında uygulanabilir.
 • Titanyum malzemeden yapıldıklarından vücuda uyum sağlaması kolaydır. Çene kemiğiyle kaynaşacak şekilde tasarlandıkları için kalıcı hale gelirler. Yeme içme esnasında kayma yapmazlar ve ses çıkarmazlar.
 • İmplant diş yaptırdığınızda doğal dişlerinizdeki gibi çürüme ile karşılaşmazsınız.
 • İmplantlı diş doğal dişleriniz gibi görünür ve hissedilir.
 • Takma dişler diş eti üzerine kötü oturduğunda dişler ağız içinde kayabilir bunun sonucunda konuşmanız olumsuz etkilenir. İmplant tedavisi sayesinde dişler kayma yapmayacağından konuşmanız kötü etkilenmez. Size geliştirilmiş bir konfor sağlar.
 • İmplant diş kendi dişleriniz gibi görevini yerine getireceğinden en sevdiğiniz yiyecekleri güvenle ve acı çekmeden yemenizi sağlar.
 • İmplantlı diş size güzel bir görünüm kattığı için dilediğinizce gülebilirsiniz. Bu da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
 • İmplant tedavisi geliştirilmiş bir ağız sağlığı kazandırır. Köprü tedavisinde dişlerin küçülmesi gerekebilir fakat implant tedavisi dişlerin küçülmesini gerektirmez. İmplantı desteklemesi için komşu dişlerin değiştirilmesi gerekmediğinden kendi dişlerinizin çoğu sağlam bir şekilde muhafaza edilir. Bireysel implantlar ayrıca dişler arasında daha kolay erişim sağlayarak ağız temizliğine katkı sağlar.
 • Vidalı diş dayanıklılık konusunda da diğer tedavi şekillerine göre daha iyidir. Gereken özen gösterildiğinde ımplant bir ömür boyu kullanılabilir.
 • Diş implantlarının, takma dişler gibi çıkarılması gerekmez. Ve takma dişlerde olduğu gibi sabit tutmak için yapıştırıcılara ihtiyaç duyulmaz.
 • İmplant yapımı tamamlandıktan sonra hasta herhangi bir kaza sonucunda yapay diş zarar görürse sadece yapay diş değiştirilerek tedavi sağlanabilir. İmplant da zarar görmüşse bitişik bölgeye yeni bir implant gömülebilir.
 • Dis implanti işlemi ardından tat olma kabiliyetinde bir değişiklik olmaz ve bu durum kişinin yaşam kalitesine katkı sunar.

İmplant tedavisi, az riskli ve yine riskleri nadir görülen bir tedavi şeklidir. Diş implant ameliyatları da diğer ameliyatlarda olduğu gibi bazı sağlık riskleri taşır. Bu sorunlar kolayca tedavi edilebilen küçük risklerdir. Yan etkiler implant diş yerleştirildikten hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi çok sonrada ortaya çıkabilir. Yan etkilerin bazıları implant işleminin başarısız olması sonucunu doğurur. Bu başarısızlık nedeniyle implant diş sistemini sabitlemek veya değiştirmek için başka bir ameliyata gereksinim duyulabilir. Başlıca riskler şunları içerir:

 • İmplant tedavisi yapılan bölgede enfeksiyon
 • Komşu dişler ya da kan damarlarında ve diğer çevre yapılarda yaralanma
 • Ağız içi yapılarda, dudaklarda veya çene kemiğinde ağrı, uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilen sinir hasarı
 • Üst çeneye gömülen implant diş sinüs boşluklarına kadar çıktığında ortaya çıkabilecek sinüs problemi (sinüs perforasyonu)
 • Dişlerin ısırma faaliyeti sırasında birbirine değmemesi gibi yetersiz fonksiyon hissi
 • Abutment yardımcı vidasının gevşekliğinden dolayı dişin gevşek olduğu ve büküldüğü hissi
 • Kontrol edilemeyen şeker hastalığı olan bireylerde daha olası olabilen sistemik enfeksiyon, implant gövdesini destekleyen kemik ve diş etlerinde lokal enfeksiyon ve sigara alışkanlığı olan hastalarda daha olası olabilen gecikmiş iyileşme gibi nedenlerle ımplant gövdesinde oluşan gevşeklik
 • İmplant diş iyi temizlenemediğinden oluşabilecek kötü koku.

MR veya röntgen çektirmeniz gereken bir durum ortaya çıkmışsa implant, görüntüleri bozabileceğinden teknisyeninizin çekimden önce haberdar edilmesi gerekmektedir.

Tüm ağız implant tedavisi kansere ya da kemik erimesine neden olmaz. Çünkü implant için kullanılan malzemelerin biyouyumluluğu yüksektir ve kanserojen değildir.

Full Çene İmplant, Tam Ağız Diş İmplantı

Full Ağız İmplant Tedavisi- Tüm Ağız İmplant Tedavisi Nedir? Antalya

Full ağız implant tedavisi hastanın hiç dişinin olmaması ya da var olan birkaç dişinin de çeşitli nedenlerle (diş eti çekilmesi, çürüme, sallanma…) çekilmek zorunda olunduğu durumlarda uygulanan etkili bir tedavidir. Hastaya kaybettiği ağız, diş estetiği ile diş fonksiyonlarını yeniden ve ömürlük olacak şekilde kazandıran bir tedavi yöntemidir.Tam dişsiz kalmış bireylerde implant tedavilerinden All on four, all on six ya da tam ağız implant tedavisi tercih edilebilir. ( All On Four implant tedavisi hakkında detaylı bilgi için “All On Four” yazımızı okuyunuz. All on six implant tedavisi hakkında detaylı bilgi için "All On Six" yazımızı okuyunuz.)

Deneyimli diş hekimlerimizin yapacağı muayenenin ardından hastalarımız tedaviden beklentilerini hekimlerimize iletir. Hekimlerimiz her hastamıza kendisi için en uygun olacak “All on four, All on six ve tam ağız implant tedavilerinden birini tavsiye eder.İmplant dişler çeneye yerleştirildikten sonra sabit ya da hareketli protezler, köprüler çenede konumlandırılır.

Tam dişsiz ağızlarda implant tedavisi yapılırken all on four tekniği kullanılacaksa çeneye farklı açılarla yerleştirilen implantlar üzerine köprüler yapılır. Çenenin arka kısımlarında implant olmadığı için çiğneme kuvveti yeterince iyi değildir.

Tam dişsiz ağızlarda all on six tekniği kullanılacaksa çeneye farklı açılarla 6 adet implant yerleştirilir. Bu tedavide ısırma kuvveti çiğneme kuvveti all on fourdan daha iyi olmakla beraber hastalar için yeterli düzeyde olmayabilir.İdeal ve konforlu çiğneme yapabilmek için implant sayısının fazla olması oldukça önemlidir.

Full ağız implant tedavisinin hasta için en büyük avantajı çene kemiğinin her noktasına oturtulan implant dişler sayesinde dişler çiğneme kuvvetini daha iyi karşılar. Bu durum hastaların doğal dişlerine en yakın hisle yemek yemelerine imkan tanır. Her üç teknikte de dişler arasına köprüler yapılmaktadır. Tam ağız implant tedavisi yapılan hastalar köprülerini daha uzun süre kullanabilir. Çünkü köprünün destek alacağı implant sayısının fazla olması köprünün dayanıklılığını dolayısıyla kullanım ömrünü arttırır. Dayanağı fazla olan köprüler hastalara daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlar. İdeal çiğneme fonksiyonuna kavuşmak isteyen hastalar tam ağız implant tedavisini tercih etmelidir.

Tüm ağız implant diş tedavisi yaptıran hastalarımız gülerken, konuşurken, hapşırırken, öksürürken ağızdan çıkan, taze ekmek gibi hafif düzeyde yapışkanlığı olan gıdalar tükettiklerinde yerinden oynayan hareketli tam protezlerin (takma diş) kişiye verdiği bütün rahatsızlıklardan ömür boyu kurtulmuş olurlar. Hastalarımız tam ağız implant tedavisi yaptırdıktan sonra özgürce yemek yer, kahkaha atar, fonksiyonlarına yeniden kavuşan dişleri ile hayata yeniden gelmiş gibi bir his yaşar her ortamda daha öz güvenle hareket ederler.

Sizde tam dişsizliğin verdiği sıkıntılardan total protezin (takma diş) neden olduğu sorunlardan kurtulmak istiyorsanız; çeşitli nedenlerle kaybettiğiniz dişlerinize ve diş fonksiyonlarına, doğal dişe en yakın haliyle kavuşmak istiyorsanız full ağız implant diş yaptırmanızı tavsiye ederiz. Tüm ağız diş implantı yaptırmak için kliniğimize gelmenizi, ön muayenenizi olmanızı, tedavi süreci hakkında detaylı bilgiyi deneyimli hekimlerimizden almanızı tavsiye ederiz.

Tüm Ağız İmplant Nasıl Yapılır?

 • Hastalarımız tam ağız implant diş tedavisi yaptırmak istediklerini hekimlerimize belirtir. Diş hekimlerimiz tarafından radyografik muayene yapılır. Bu muayene ile hastanın çene kemiği yüksekliği, çene kemiği genişliği ve çene kemiği kalitesi tespit edilir. Çenedeki kemik kalitesi ölçümleri hastanın tüm ağız implant diş tedavisine uygun yapıda olup olmadığını belirlerken en önemli unsurdur.
 • Hasta yapılan ölçümlerde tam ağız implant tedavisine uygun görülürse, tedavi için çene kemiğine yerleştirilecek vidalı diş adedi ve vidalı dişlerin yerleştirileceği alanlar belirlenir.
 • Hasta için yapılacak implantların hazırlanması için ölçü alma işlemi yapılır.
 • Yapılacak işlemlerden önce hastaya işlem esnasında acı duymaması için lokal anestezi uygulanır.
 • Hastanın diş etlerinde çenesinde kistler varsa öncelikle bunlar temizlenir. Hastanın daha önceden çekilmiş dişlerinden kalan diş kökleri varsa onlar da çene kemiğinden uzaklaştırılır.
 • Hastanın çene kemiğine punch yardımıyla yuvalar açılır ve gerekli sayıdaki implant çeneye yerleştirilir.
 • Çene kemiğine yerleştirilen implant vidalarının çene kemiği ile kaynaşıp bütünleşmesi için yaklaşık 3 ay beklenir.
 • Çene kemiği ile kaynaşan vidaların üzerine protezler yerleştirilir. Protez dişleri yerleştirme aşamaları ise iki şekilde olur:
 • Birincisi: Hastanın çenesine en az 6-8 implant konumlandırılır. Yerleştirilen implantların üstüne sabit protezler oturtulur, sabitlenir. Bu işlemde hasta için sabit protez tercih edilir. Hasta kendi başına sabit protezlerini çıkartamaz. Ancak diş hekimine geldiğinde diş hekimi klinikte gerekli araç gereçleri kullanarak bu sabit protezleri yerinden çıkartabilir.

  Diş implantı antalya

  İkincisi:Hastanın çenesine yine en az 6-8 implant konumlandırılır.Bu implantların üstüne ise hareketli protezler yerleştirilir. Bu protezler hareketli yapıda olabilmeleri için çıt çıt benzeri bir modelde üretilir. Bu sayede hasta ev ortamında ihtiyaç duyduğu anda hareketli protez dişleri çıkartabilir. Bu protezleri çıkartarak temizliğini sağlayabilir.

 • Protez yerleştirme işleminin ardından diş hekimlerimiz son kontrollerini de yapar ve tedavi tamamlanmış olur.

Tüm Ağız Diş İmplantı Tedavisinin Faydaları

 • Tam dişsiz bireylerde full ağız implant tedavisinin alternatifi olarak total protezler (takma diş) kullanılmaktadır. Bu protezlere alışmak güç olduğu gibi bu protezler hastalara yeterli çiğneme fonksiyonu kazandırmaz. Hastalar total protezlerle ağızlarının tam dişsiz olmasının verdiği kötü görüntüden kurtulur. Estetik bakımından kendilerini daha iyi hissederler fakat yeterli ısırma, çiğneme fonksiyonlarına kavuşamazlar. Tam ağız implantta ise hastalar hem estetik bakımdan güzel duran ağız ve diş yapısına sahip olurken hem de doğal dişlere en yakın ısırma ve çiğneme fonsiyonuna kavuşmuş olurlar.
 • Tam ağız diş implantı tedavisi yaptıran hastalar sosyal ortamlarda kendilerini daha güvende hissetmekte, daha rahat hareket etmektedirler.Bu implant tedavisi ile hastalar estetik gülüş kazanırlar, rahatça konuşurlar. Çeşitli nedenlerle kaybettikleri dişlerine ve diş fonksiyonlarına bir daha kavuşmanın verdiği mutlulukla hayata yeniden başlamış gibi hissederler. Bu tedavi hastaların yaşam kalitesini artırır.
 • Tam ağız implant tedavisi ile hastalar eskisi kadar dayanıklı, kuvvetli, doğal görüntüsü olan, doğal hissettiren dişleri ile hayata gülümsemenin hazzını duyarlar.
 • Tam ağız implant tedavisi yaptırırken çene kemiğine konumlandırılan implantlar sayesinde hastanın çenesindeki kemik kaybı önlemiş olur, çene kemiği korunmuş olur.
 • Total protez kullanan hastalar hapşırma, konuşma , öksürme, sırasında hareket oluşması, yemek yerken ses çıkması, konuşurken harfleri tam çıkaramama tıslama benzeri fazla sesler çıkarma sorunları yaşarlar. Full ağız implant tedavisi yaptıran hastalar bu sorunların hiç birini yaşamaz.
 • Takma diş kullanan hastalar yemek yerken eksik ısırma ve çiğneme kuvveti yeterli olmadığı için her ürünü tüketemezler. Bu da zaman zaman beslenme eksikliklerine neden olur. Tam ağız implant diş yaptıran hastalar ise istedikleri her gıdayı istedikleri şekilde tüketebilirler. Yapay dişler olması gereken tüm fonksiyonlarını yerine getirdikleri için hastalar çıtır çıtır, yapışkan, sert …bütün yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirler.

Antalya Full Ağız İmplant Hakkında Sık Sorulan Sorular

İmplant tedavisi uygulamalarında üst yaş sınırlaması yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan, 18 yaşını aşan ve kemik gelişimini tamamlamış tüm bireyler implant tedavisi yaptırabilir.

Tıbbı tedavi malzemeleri kullanılmadan önce birçok testlere tabi tutulmaktadır. Günümüze kadar yapılmış olan birçok araştırmada implantın kansere sebep olduğuna dair bir ize rastlanılmamıştır. Diş implant genellikle titanyum malzemeden yapılmaktadır. Titanyum malzeme ise vücuda biyolojik bakımından en çok uyum gösteren malzemelerdendir. Sadece diş için değil vücudun değişik yerlerinden de titanyum implantlar yıllardır kullanılmaktadır. (Kalça, diz protezleri gibi) Vücut bazen antijen - antikor üreterek kalp ve böbrek nakillerinde organı reddedebilir. Fakat implant tedavisinde bu mümkün değildir.

Diş tedavisinde kullanılan materyallerin kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olma riski taşımamaktadır. İmplant tedavisinde kullanılan metaller, protez malzemeler, ağız gargaraları, diş macunları nadiren de olsa ağız içinde hassasiyet ve alerjiye neden olabilmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu, tıbbi hikayesi, ağız ve çene kemiği yapısı dikkate alınarak hekimle beraber yapılacak görüşme ve ön muayene sonucuna göre tedavi birden çok seansta gerçekleştirilebileceği gibi tek seansta da bitirilebilir.

Diş kayıpları yaşayan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bazıları da İmplant mı köprü mü? veya İmplant diş mi protez mi? sorularıdır. İmplant tedavisi dışında diş kayıplarının tedavisi için uygulanan köprü yönteminde komşu dişlerin kesilerek küçültülmesine ihtiyaç duyulabilir. Küçültme yapılan diş estetik açıdan iyi görünmez ve ağrı yapabilir. Ayrıca köprünün altında kalan dişlerde çürüme olabilir. Köprü tedavisinde diş eti hastalığı görülme sıklığı da oldukça yüksektir. Fakat implant tedavisinde böyle bir risk bulunmamaktadır. Protez uygulamasının kullanım ömrü implanta göre çok daha azdır. Diş protezi fonksiyon açısından da konforlu değildir. İmplantlı diş tedavisinde ise yapay diş normal yeme ve konuşma gibi faaliyetlerini doğal dişler gibi yerine getirir. Hasta tercihlerini implant diş fiyatları, protez fiyatları ve köprü tedavisi fiyatları etkilemektedir. İmplant fiyatı, köprü tedavisi fiyatına göre pahalı olmasına rağmen tedavi sonrası durum değerlendirildiğinde toplam maliyet açısından daha ekonomiktir. Çünkü protez dişlerin yenileme oranı ve kullanım süresinin düşüklüğü maliyetleri dengelemektedir.

Çene kemiğinin çok zayıf ve yumuşak olduğu hastalarda kemik güçlendirme yapılabilir. Çünkü dişlerimiz çiğneme faaliyeti yaparken baskı uygular bu baskıyı kaldıracak ve implantı destekleyecek bir kemik yapısına ihtiyaç vardır. Kemik grefti ile implant için sağlam bir zemin oluşturulabilir. Kemik grefti ile çene kemiğinin yenilenmesi için birkaç materyal mevcuttur. Bunlar vücudun başka bir yerinden alınarak uygulanan doğal kemik grefti veya kemik yerine kullanılabilen sentetik kemik greftidir. Çene yapısı kemik grefti yapıldıktan sonra implant için uygun hale gelinceye kadar ortalama 2 ay gibi bir sürenin geçmesi beklenilmelidir. Yapılacak kemik grefti küçük bir işlemi içeriyorsa implant işlemi ile aynı seansta yapılabilir. Tedavinin nasıl ilerleyeceğine uzman diş hekiminiz tarafından karar verilecektir.

İletişime geçmek için tıklayınız.

İnsanlar implant diş tedavisinin zorlu bir süreç olduğunu düşünür fakat sanıldığı gibi zor bir tedavi değildir. Gelişmiş tıbbi teknoloji sayesinde kolaylıkla işlem gerçekleştirilmektedir. Hatta tedavi günümüzde diş çekiminden daha konforlu hale gelmiştir.

İmplant tedavisi öncesinde uzman diş hekimi tarafından gerekli ölçümler, panoramik ve tomografik röntgen çekimleri, tahlil ve tetkikler yapılmışsa herhangi bir sinir hasarı ortaya çıkmayacaktır. Sinir zedelenmesi genellikle ölçüm yapılmadan implant yerleştirilmesi yapıldığında meydana gelir. Sinir zedelenmesi sebebiyle dudak, çene ve yanaklarda uyuşukluk ve his kaybı olur.

İmplant tedavisi öncesinde uzman diş hekimi tarafından gerekli ölçümler, panoramik ve tomografik röntgen çekimleri, tahlil ve tetkikler yapılmışsa herhangi bir sinir hasarı ortaya çıkmayacaktır. Sinir zedelenmesi genellikle ölçüm yapılmadan implant yerleştirilmesi yapıldığında meydana gelir. Sinir zedelenmesi sebebiyle dudak, çene ve yanaklarda uyuşukluk ve his kaybı olur.

İmplant tedavisi yapılacak olan çene bölgesinde kist, ödem, enfeksiyon, kanama benzeri bir olumsuz durum tespit edilmemişse diş çekilmesi akabinde hemen diş implant uygulaması yapılabilir. Çenede saydığımız rahatsızlıklar baş göstermişse bunların iyileşmesinden sonra ancak implant yapımı gerçekleştirilir.

 • Protez yapılması aşamasına yakın dönemde implant dişteki çok küçük hareketler
 • Enfeksiyon oluşması
 • İmplant dişte ağrı ve şişlik
 • Alerjik reaksiyon (çene bölgesinde şişlik, karıncalanma ve tat alma hissi kaybı)
 • Uzman olmayan ağız cerrahı hataları (sinire yakın yere yerleştirilen implant, yaralamanın fazla olması)
 • Diş etlerinde şişlik
 • İmplant dişin çiğneme ve ısırma fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi

Başarısız implant tedavisi ile karşılaşıldığında implant diş düşebilir. Bu durum yeniden implant diş yapmaktan daha zor bir süreci önümüze çıkarabilir. Öncelikle diş hekimi tarafından başarısız implant tedavisinin olduğu bölge muayene edilir. Yeniden tedaviye geçebilmek için bölgenin iyileşmesi beklenecektir. İyileşme süresi 4 - 5 aylık bir süreyi kapsayabilir. İmplant tedavisi başarısız olsa da düşen implant yeniden yerleştirilebilmektedir. Başarısız implant tedavisi belirtileri görüldüğünde tedavinin en kısa sürede yeniden başlatılması ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için hemen diş hekimine başvurulması gerekir. Erken bir tespit, süreci başa almadan tedaviyi tamamlamanızı sağlayabilir.

Yapay dişin sağlam bir şekilde yerleşebilmesi için çene kemiği ve implantın tam kaynaşma sağlaması gerekir. Bu kaynaşma süresi 2-3 aylık bir zamanı alır. İyileşme ve kaynaşma süresi boyunca ağız ve diş bakımının çok iyi yapılması ve beslenmenin de diş hekimi tavsiyelerine uygun şekilde gerçekleştirilmesi zorunludur.

İmplant tedavisi sonrasında en az 2 -3 saat kadar gıda alınmamalıdır. Tedaviyi takip eden 24 saat süresince katı gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Aşırı soğuk-sıcak yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. Sert yiyecekler yerine yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.

İmplant tedavisi akabinde hafif ağrı görülebilir. Bu ağrılar yaklaşık 10 güne kadar sürebilir. Fakat ağrılar bu süreden sonrada devam ederse diş hekimine başvurulmalıdır.

Straumann implant, 1954 senesinde İsviçre merkezli olarak kurulmuş olan bir implant üreticisi olup şirketin ürettiği aynı isimli implant ülkemizde en çok kullanılan markalardandır. Bu implant markası estetik, sağlamlık ve kalite ayrıca renk seçeneğinin çok olması, kolay şekillenebilmesi, doğala en yakın sonuçları vermesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Özellikle genç yaştaki hastalar, ortodontal problemi olan kişiler, ağız ve diş sağlığı konusunda hassasiyet sahibi olanlar için en iyi alternatiflerden biridir. Straumann’ın kısa implantlarıyla dikey alanlarda sınırlandırma yapmadan tedavi gerçekleştirilmektedir.

Diş implant tedavisi sırasında lokal, genel veya sedasyon anestezi yöntemleri kullanılabilir. Hangi anestezi yönteminin sizin için uygun olduğuna ağız ve çene cerrahı tarafından karar verilecektir. Uygulanacak anestezi yöntemine göre hekiminizin tedavi öncesinde yapmanız gerekenler konusundaki tavsiyelerine uymanız tedavinin başarısı için önemlidir. Sedasyon veya genel anestezi alınarak tedavi gerçekleşmişse taburcu işlemi sonrasında evinize geçerken refakatçiye ihtiyacınız olabilir.

Tüm ağız implant diş yaptıranlar ağız ve diş bakımına özen gösterirse, yılda iki kez olması gereken hekim kontrollerini aksatmazlarsa, çenelerindeki kemik yapısı sağlıklı, güçlü ve yeterliyse 20 yıl hatta 30 yıl sorunsuzca implantlarını kullanabilirler.

Tek diş yerine implant yapılacağı gibi tamamen dişsiz bireylerin her dişlerinin yerine bir implant yapılabilir. Yalnız her dişin yerine bir implant diş yaptırmak tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü bu şekilde yapılan implantların arasında çok az miktarda kemik dokusu kalır. Bu durum hastanın çene yapısı için sağlıklı değildir ve bu şekilde yapılan implantların ömürleri kısalır. Aralara köprü konulacak şekilde implant yerleştirilmesi hasta için daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir tedavi imkanı sunar.

Tam dişsiz ağızlarda full ağız implant yapımı; kemik ile implantın kaynaşma süresi, tüm seanların tamamlanması dahil en az 4-6 ay sürer. Hastanın ağız ve diş sağlığına gösterdiği özen tedavi süresinde olumlu değişimlere neden olur.

İmplant diş tedavisi yapılırken özellikle ön dişlerde ışık geçirgenliği yüksek sağlıklı doğal görünümlü gülüş tasarımı işlemlerinde sıklıkla kullanılan porselen kaplama diş  ve zirkonyum diş kaplama kullanılır. Bu da dişlerin çok doğal görünmesini sağlar.

İmplant diş tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve hastanın ağız hijyenine gösterdiği özen ile deneyimli hekimlerin yaptığı implantların başarı oranı artar. Full çene implant tedavisi uzun ömürlüdür, oldukça dayanıklıdır, konforludur .

Hasta implant için gerekli bütün şartları sağlıyorsa ve genel sağlık durumu iyiyse bir günde 12 -15 adet implant çeneye rahatlıkla yerleştirilebilir.

Tam dişsiz hastalarda sabit protez köprüler için all on four tekniği kullanılacaksa dörder tane, all on six tekniği kullanılacaksa altışar tane ya da tüm ağız implant diş tedavisi uygulanacaksa hastanın kemik dokusuna bağlı olarak sekizer tane implant yerleştirilebilir.