turuncu dental whatsapp

Antalya Şeffaf Plak (Invisalign)

Turuncu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Antalya

İnvisalign (Şeffaf Plak) nedir?

Invisalign - Şeffaf Plak antalya

Şeffaf plak dişlerin sıralanması, düzeltilmesi ve çene yapısındaki bozuklukların giderilmesi gibi ortodontik tedaviler için kullanılır. İnvisalign; görüntü ve kullanım olarak klasik diş telinden farklıdır fakat işlev olarak aynıdır.

İnvisalign işlemi, kliniğimizde kişiye özel yapılan şeffaf diş plağı veya şeffaf diş telide diyebileceğimiz, takıp çıkarılabilen, her yaşa ve kişiye uygun, kullanımı kolay bir plak tedavisidir. Bu tedavi edici plak da metal veya porselen braketler yerine termoplastik bir yapıdadır ve kişiye özel dijital olarak üretilir.

Şeffaf diş plağı, klasik diş teli tedavisinden sonra verilen veya diş gıcırdatması sorunlarında diş sağlığını korumak amaçlı verilen şeffaf plak ile karıştırılmamalıdır.

Kliniğimize geldiğinizde ilk olarak ortodonti uzmanı doktorumuz tarafından muayene edilirsiniz. Dişlerinizin üç boyutlu fotoğrafları çekilir. Mevcut diş ve çene yapınız sanal ortamda size gösterilir. Üç boyutlu görüntüler üzerinde dişleriniz için yapılması gereken işlemler sırasıyla size anlatılır. Ayrıca işlem sonrası diş ve çene yapınızın nasıl görüneceği yine sanal ortamda size gösterilir. Yapılacak işlem için onayınız alınır. Daha sonra diş ve çene yapınıza uygun, ortodonti uzmanı doktorumuz tarafından alının ölçülere göre şeffaf diş plağının hazırlanması aşamasına geçilir. İlk diş plağınız bir iki hafta içinde hazır olacaktır. Tedavi süresince hastalarımız ağrı yaşamaz. Şeffaf plak kullanımı pratik ve hijyeniktir.

Şeffaf Plağın Kişiye Özel Hazırlanması

 • İnvisalign kişiye özel hazırlanan diş plağı;
 • Çene yapısının önde veya geride olması,
 • Çenenin dar olması,
 • Dişlerdeki çarpıklıkların çok fazla olması,
 • Dişlerde derin kapanış, açık kapanış ya da çapraz kapanış gibi çeşitli kapanış bozuklukların olması,
 • Dişlerin aralıklı olması gibi birçok ortodontik sorun için farklı farklı hazırlanır.

Tedavinin başında ilk muayenede modellenen görünüme ulaşmak için hazırlanan her diş plağı bir basamak olarak görülmelidir. İlk diş plağı dişlere oturtulurken plakların içine yerleştirilen çok ufak sabitleyicilerle diş plağınız takılır. Bu ağrı olmadan rahatlıkla yapılacak bir işlemdir.

Klasik diş teli kullanımında acı ve ağrı yaşayabilirsiniz. Diş teli takıldıktan sonra yiyecek içecek tüketimine çok dikkat etmelisiniz. Bir şeyler yedikten sonra dişlerinizin, diş tellerinizin temizliğini mükemmel düzeyde yapmalısınız.

Diş teli takıldıktan sonra diş hekiminiz tarafından bazı yiyecekleri yemeniz yasaklanabilir. Verilen perhize uymanız diş sağlığınız için oldukça önemlidir.

İnvisalign ( şeffaf diş plağı) da yasaklanan yiyecekler, uyulması gereken perhizler yoktur. Çünkü yemek yerken şeffaf diş plağınızı çıkarabilirsiniz. İstediğinizi yiyebilirsiniz.  İstediğiniz yemeği yedikten sonra ağız ve diş bakımınızı normal rutinde yapıp şeffaf plağınızı takabilirsiniz. Şeffaf diş plağının temizliği diş teli temizliğinden daha kolaydır.

Antalya İnvisalign Tedavisi ( Antalya Şeffaf Diş Plağı Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Ordotonti uzmanı doktorumuzun muayenesinden sonra dişlerin mevcut görüntüsünü alabilmek için ağız içi, cad cam teknolojisi (dijital tarayıcı) ile fotoğraflanır. Bu işlem yapılırken amaç:

 • Mevcut diş ve çene yapısını görmek,
 • Nasıl bir diş plağı hazırlanması gerektiğini tespit etmek,
 • Hedeflenen diş ve çene modeli için de görseller oluşturmaktır.

Uzman hekimlerimiz tarafından kullanılan üç boyutlu cihazlar yardımıyla, yapılacak işlemler aşama aşama sizlere anlatılır.  Diş ve çene yapınızdaki değişiklikler yani düzelmelere göre yeni şeffaf diş plakları oluşturulur. Bu şeffaf plak yapımı ve değişimi hedeflenen diş yapısı oluşturulana kadar devam eder. Tedavi sonunda hedeflenen diş yapısına ulaşılır, hasta memnuniyeti sağlanır.

Antalya Şeffaf Diş Plağı Kimlere Yapılmalı?

Şeffaf diş plağını dişlerinin şeklinde dizim bozukluğundan rahatsızlık duyan herkes kliniğimize gelip deneyimli diş hekimlerimize muayene olarak yaptırabilir. Şeffaf diş plağı yaptırabilecek kişiler aşağıda sıralanmıştır:  

 • Dişlerindeki sorunu diş teli kullanımına uygun olmayan hastalar,
 • Diş teli hassasiyeti olanlar,
 • Öğürme refleksi olan bireyler,
 • Diş telinin görüntüsünden hoşlanmayan kişiler,
 • Beslenme konusunda diş teli sebebiyle bir kısıtlama yaşamak istemeyen bireyler,
 • Yaşı küçük çocuklar( Süt dişleri dökülmüş kalıcı dişleri çıkmış çocuklar diş teli takıldıktan sonra dişlerinin bakımına yeterince özen gösteremeyebilirler. Bu durum ise dişlerin şeklini, dizilim bozukluğunu düzeltmek isterken çocukta diş çürüğüne neden olabilir. )
 • Kemik kayıpları olan bireyler,
 • Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan hastalar,
 • Diş eti iltihaplanması olanlar.

Yukarıdaki gibi rahatsızlığı ve çekinceleri olan bireylerin şeffaf diş plağı yaptırması tavsiye edilir.

İnvisalign Kullanım Süresi

Antalya Invisalign - Şeffaf Plak

Ortodontik tedavi olan, şeffaf diş plağı kullanım süresi hastanın diş çapraşıklıkları ve kapanış bozukluğu sorunlarının şiddetine göre değişiklik gösterir. Basit bir vaka 4-5 ay sürebileceği gibi ağır bir vaka 2 seneye kadar sürer.

İlk muayenede çene ve diş yapınız ağız içi kamera ile 3 boyutlu Cad cam teknolojisi ile fotoğraflanır. Çenenize uygun görülen diş plağı modellenir. İlk diş plağı oluşturulur. İlk diş plağının oluşturulması biraz zaman alacaktır.  Bu süre kliniğimizde ortalama bir iki haftadır. Kullanmaya başladıktan sonra dişlerinizin sıralanması, tedavi sonunda ulaşılmak istenilen modele yaklaşırken dişlerin hareketliliğine göre düzenli olarak şeffaf diş plağınız değiştirilir. Fakat şu denilebilir ki şeffaf diş plağı tedavisi, klasik diş teli tedavisinden 4 -5 ay kadar daha kısa sürer.

Şeffaf Diş Plağı Kullanımı-Antalya

Ortodonti uzmanı tarafından oluşturulan şeffaf diş plağı dişlerinize oturttuktan sonra diş plağınızı nasıl kullanacağınız deneyimli uzman doktorlarımız tarafından size detaylıca anlatılacaktır. Hekimlerimize aklınıza takılan her noktayı sorabilirsiniz.

Şeffaf diş plağı 7-24 takılmalıdır. Gün içinde, uyurken, spor yaparken, dinlenirken her daim takılmalıdır. Özel günlerde, sizin için kıymetli insanlarla birlikteyken, bir iş toplantısındayken… kısacası şeffaf diş plağını çıkartmak istediğiniz anlarda kısa süreli olmak kaydıyla plağınızı çıkartabilirsiniz.

Çıkarabileceğiniz diğer durumlar da yemek yemek, sıcak bir şeyler içmektir. Şeffaf diş plağı tedavisinde önemli olan diş plağınızı mümkün olduğunca uzun süreler kullanmanızdır.

Ortodontik Tedavide Neden Şeffaf Diş Plağını Tercih Etmeliyiz?

Klasik diş teli tedavisindense şeffaf diş plağı tedavisinin tercih edilmesindeki temel sebep klasik ortodontik tedavinin zorluklarının olmamasıdır. Klasik ortodontik diş teli tedavisinde yaşanan zorluklar:

 • Diş telinin zaman zaman ağız içi yaralarına neden olması,
 • Diş teli kullanımı esnasında hastaların ağrılı bir süreç geçirmesi,
 • Klasik ortodontik tedavide yeme ve içme kısıtlamasının olması,
 • Hasta için diş teli kullanımı sırasında spor kısıtlamasının olması,
 • Düzenli yapılması gereken muayenelerin yoğun iş temposu nedeniyle ara ara aksatılması,
 • Diş teli kullanımı nedeniyle hastanın konuşma zorluğu yaşaması,
 • Diş yüzeyinde görünen teller sebebiyle hastanın bu görüntüden rahatsızlık duymasıdır.

Şeffaf diş plağı ile dizilim bozukluğunu sorunlarını gidermek isteyen hastalar yukarıda sayılan sorunların hiç birini yaşamaz.

Antalya İnvisalign Tedavisi Avantajları  

Yoğun iş temposu içinde çalışıyorsanız ve her ay düzenli şekilde diş hekimi muayenesi yaptıramayacak olsanız dahi şeffaf diş plağı tedavisi yaptırabilirsiniz. Şeffaf diş plağı tedavisi yaptırırken her ay kliniğimize gelmek zorunda değilsiniz. Randevularınız sizin iş yoğunluğunuza göre ayarlanabilir. 

İl dışı ya da yurt dışındaysanız şeffaf diş plağı tedavisi yaptırırken yılda birkaç kez diş hekimi randevunuza gelmeniz yeterli olacaktır.

Ağrılı bir süreç yaşanmadığından hasta için konforlu bir tedavi imkânı sunar.

Çocuklar şeffaf diş plağı tedavisi süresince yemek yerken diş plaklarını çıkartabildikleri için dişlerini rahatlıkla temizlerler. Ağız ve diş sağlıklarını korumak için gerekli özeni gösterebilirler. Bu sayede şeffaf plak tedavisi diş teli tedavisinden daha başarılı olurlar.

Okul çağındaki çocuklarda diş teli tedavisi esnasında akranları tarafından alay edilme, gruplara dahil edilmeme sorunları gözlenmektedir. Bu tür durumlar çocukların öz güvenini kırar, asosyal biri olmalarına neden olur. Şeffaf diş plağı tedavisi olan çocuklar bu tür akran zorbalıkları yaşamazlar.

Her birey için oldukça kıymetli özel günlerde düğün, mezuniyet ve önemli iş toplantısı gibi ömür de bir ya da birkaç kez yaşanacak dönüm noktalarında şeffaf diş plağı tercih edilebilir. Böyle özel zamanlar ve günlerde invisalign  şeffaf diş plağı belli bir süreliğine çıkarılabilir. Bu şekilde hasta hem özel günlerini, kıymetli zamanlarını tam tadını çıkararak yaşarken invisalign tedavisi de aksatılmamış olur.

SIK SORULAN SORULAR

Her bireyin diş ve çene yapısındaki bozukluk düzeyi birbirinden farklıdır. Dizilim bozukluğu ve kapanış bozukluğunun şiddetine göre şeffaf diş plak fiyat farklılığı ortaya çıkar.

Şeffaf diş plak fiyatları hakkında daha sağlıklı bilgi almak için deneyimli ortodonti uzmanı doktorumuza muayene olmanızı, sizin için yapılacak işlemleri detaylıca öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Hastanın dişlerinde çok çürük olması veya hastanın diş etlerinde ciddi sağlıklı sorunları olması durumunda invisalign uygulanmaz. Bu durumdaki hastaların dişleri tedavi edilir, diş eti sağlığı yeniden ideal hale getirilirse elbette şeffaf diş plağı tedavisine başlanabilir.

Şeffaf plaklar ile uygulanan ortodontik tedaviye başlamak için bir yaş sınırı yoktur. Çocuklarda bütün dişlerin sürümünün tamamlanmış olması gerekmez. Küçük yaş gruplarında çocuğun bütün dişlerinin sürmemiş olması tedaviye başlamak konusunda velilerde tedirginlik yaratsa da invisaling tedavisi için önemli olan 1. büyük azı dişin ve en az iki kesici dişin sürmüş olmasıdır.

Diş plakları çıkarıldıktan sonra ılık ve akan suda diş fırçası yardımıyla ya da ellerle ovalayarak temizlenebilir.  Diş plağının daha da steril olması istenirse diş plağı 5 dakika kadar sterilize edilmiş suda bekletilmelidir.

Şeffaf diş plağının yapısı termoplastik olduğu için uzun ömürlüdür. Şeffaf diş plağı, ortodontik tedavi için kullandığımız bir araçtır. Sürekli aynı diş plağı kullanılmaz. Tedavi süresince diş ve çene yapısındaki iyileşmelere göre diş plağı değiştirilir.

Şeffaf diş teli ve invisalign telaffuz olarak farklı olsa da kelime anlamı olarak ikisi de şeffaf diş plağını kastetmektedir.

Şeffaf diş plağının ;

 • Çok küçük yaşlarda veya ileri yaşlarda da uygulanabilir olması,
 • Kullanımının daha kolay olması,
 • Ağızda çok fazla belli olmaması,
 • Şeffaf diş plağı kullanımı sırasında yemek konusunda sınırlandırma olmaması,
 • Temizliğinin kolay olması,
 • Şeffaf diş plağı kullanımı sırasında plağın termoplastik yapısı sayesinde ağız içi yaraların oluşmaması,
 • Düğün, mezuniyetler, iş görüşmesi, davetler veya herhangi özel bir günde çıkarılabilmesi,
 • Hastanın diş plağını taktıktan sonra istediği sporu yapabilmesi
 • gibi birçok olumlu yanları sebebiyle şeffaf diş plağı hastaların çoğu tarafından tercih edilmektedir.

İnvisalign sistemine uyumlu ağız içi kamerası ile görüntülenir. Bu görüntüleme sistemiyle hatasız ölçümler yapılır. Bu görüntülerle dijital ortamda size uygun şeffaf diş plağı oluşturulur.

Çay çok sıcak olmaması halinde içilebilir. Çay içtikten sonra diş plağı temizliği ihmal edilmemelidir. Invisalign kullanımı sırasınca sıcak içecekler tüketilmemelidir. Yeme içme gibi durumlarda şeffaf diş plağınızı çıkarmanız en doğrusu olacaktır.

Şeffaf Diş Plağı kullanımı sırasında hastaların çoğu konuşmalarının olumsuz yönde hiç etkilenmediğini söylese de her tedavide olduğu gibi şeffaf diş plağının kullanımında da kısa süreli de olsa alışma süreci yaşanır. Bu dönemde hastalar her sözcüğü tam ve doğru telaffuz edemeyebilir. Alışma dönemi bittikten sonra yaşanana konuşma bozuklukları da bitecektir.

İlk muayenede modellenen çene yapısına ulaşana kadar hazırlanan her diş plağı dönem dönem değiştirilerek kullanılır. Çene yapısındaki bozukluk çok hafif ise 4-5 ay, bozukluk ileri derecede ise 1-2 yıl sürer.