turuncu dental whatsapp

İmplant Mı Köprü Mü?
En İyisi Hangisi? Antalya

Turuncu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Antalya

Köprü Mü İmplant Diş Mi Tercih Edilmeli ?

Turuncu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Antalya

köprü mü implant mı?

“Diş tedavisi için implant mı daha bir tercih köprü mü?” sorusunun cevabı ancak hastanın ağız ve diş sağlığına tedaviden beklentilerine, tercihine, tedavi yapılacak dişin çevresindeki dişlerin sağlığına bağlı olarak değişebilir.  Her iki tedavi de birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

İmplant Diş:

Doğal Dişlere Benzer: İmplant dişler(vidalı diş) yapay diş köküne sahip olduğu için kaybedilmiş dişlerin yerine uygulanan doğal dişlere en yakın diş tedavisidir. Diş implantı tedavisi yapılırken titanyum malzemeden implantlar (yapay diş kökü), çene kemiğine yerleştirilir ve implantın üstüne protez diş yerleştirilir. Bu sayede implant diş fonksiyonellik ve estetik açısından doğal dişlere çok benzer.

İmplant Diş Çevresindeki Dişlere Zarar Vermez: İmplant diş tedavisi olmak için çevredeki dişler üzerinde işlem yapmaya gerek yoktur. İmplant diş tedavisi olurken, komşu dişlerde küçültme törpüleme işlemi yapılmaz. Sağlam dişlerin üzeri kaplamaz. Yalnızca kaybedilmiş dişin estetik güzelliği ve fonksiyonelliği yeniden kazandırılır.

İmplant Uzun Ömürlü Ve Dayanıklıdır: Doğru diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile yapılan implantlar uzun yıllar sorunsuzca kullanılır. İmplant tedavisinde kullanılan malzemelerin mukavemeti yüksektir ve bu malzemeler çiğne baskısına karşı dayanıklıdır.

Kemik Erimesini Önler: Kaybedilen dişlerin yerinde oluşan boşluklar zamanla çenede kemik erimesi yaşanmasına neden olur. İmplant tedavisi ile çene kemiğindeki kemik erimesinin önüne geçilir.

Köprü:

Diş Köprüsü İle Hızlı Sonuç Alınır: Köprü tedavisi, implant diş tedavisine kıyasla daha hızlı sonuçlanır. İmplant diş tedavisi olurken implant çene kemiğine yerleştirildikten sonra çene kemiği ve implantın kaynaşması için 3 ay kadar bir süre geçmesi gerekir. Köprü tedavisinde ise böyle bir bekleme süresine ihtiyaç yoktur. Tedavi kısa sürede tamamlanır.

Köprü Maliyeti daha düşüktür: Köprü tedavisinin fiyatı implant fiyatından daha düşüktür. Ekonomik nedenlerle köprü tedavisi uygulanabilir.

Köprü tedavisi için komşu dişler üzerinde de işlem yapılır: Köprüler, çekilmiş dişin çevresindeki dişlerde küçültme yapıldıktan sonra yapılabilen bir tedavidir. Komşu dişler sağlıklı olsa dahi küçültme yapılmadan köprü yapılamaz.

Çene kemiğinde erime olsa dahi köprü uygulanabilir: Kaybedilen diş sayısı fazla olduğunda çene kemiğinde erime oranı artar. Bu durumda all on 6 gibi bazı implant tedavileri kemik yoğunluğu yetersizliği nedeni ile yapılamaz. Köprü tedavisinde böyle bir sorun ile karşılaşılmaz.

Görüldüğü üzere her iki tedavinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Tedavi seçimi yapılırken Turuncu Dental Diş Kliniğimizdeki Diş hekimlerimiz sizin için en uygun diş tedavisi tavsiyesinde bulunacaktır. Diş tedavisi tercihinde bulunurken deneyimli diş hekiminizin tavsiyelerini, bütçenizi, ihtiyaçlarınızı ve estetik beklentilerinizi dikkate almanız tedavi sonrası memnuniyetinizi arttıracaktır. Sizin için en ideal tedavi seçmek üzere, sizi Antalya Turuncu Dental Diş Kliniğimize bekliyoruz.